Terapia on-line - miesięcznik dla lekarzy i farmaceutów

|rejestracja

0

AKTUALNOŚĆ

PRIX GALIEN POLSKA 2015 - Z wizytą u Rolanda Mehla, twórcy Prix Galien

       Przedstawiciele polskiej edycji Prix Galien złożyli wizytę w Paryżu Rolandowi Mehlowi, twórcy nagrody Prix Galien oraz Florence Mehl, Sekretarz Generalnej Prix Galien. Państwo Mehl podczas spotkania opowiedzieli o początkach i idei konkursu, który od 45 lat nagradza innowacje w farmacji i w medycynie.

Marta Godlewska-Goska, Rzecznik Prasowy Prix Galien Polska: Jaka była geneza Prix Galien?

Roland Mehl:Istnieją różne kategorie Nagrody Nobla: z medycyny, fizyki oraz chemii, ale brakowało kategorii odnośnie farmacji, tzn. odkryć leków, które mogłyby uratować ludzkie zdrowie. Pomyślałem, żeby stworzyć nagrodę, będącą odpowiednikiem Nagrody Nobla, tyle że w dziedzinie terapeutycznych badań.

M.G.-G.: Jaki jest cel istnienia nagrody Prix Galien?

Florence Mehl: Prix Galien istnieje, ponieważ naukowcy oraz przedsiębiorstwa, które cały swój wysiłek wkładają w badania terapeutyczne, umożliwiające wyleczenie i lepszy byt pacjentów, zasługują na uznanie. Prix Galien istnieje, żeby pokazać tę pracę na rzecz całej ludzkości.

M.G.-G.: Nagroda Prix Galien powstała w 1970 roku we Francji. Od tamtej pory konkurs bardzo ewoluował.

F.M.: Powiedzmy sobie szczerze, badania terapeutyczne potężnie ewoluowały od 45 lat, więc Prix Galien również ewoluowała. Oczywistością jest, że historia badań terapeutycznych w przeciągu ostatnich 45 lat jest związana z Prix Galien. Kiedynagradzaliśmy pierwszy lek, była to Ryfampicyna - niesamowite odkrycie w tamtych czasach. Podążanie za postępem stało się niemal obowiązkowe, taki marsz postępu, w którym nie możemy być statyczni. Musimy iść naprzód,  ewoluować, przystosować się do wszystkiego dookoła - Prix Galien po to istnieje.

R.M.:Badania farmaceutyczne bardzo się rozwijają. Przedtem mieliśmy badania ogólne, teraz badania są o wiele bardziej wyspecjalizowane. 10-15 lat temu pojawił się produkt z biotechnologii – dziś już prawie każdy laureat Prix Galien wywodzi się z biotechnologii, terapii genowej. Rzadko kiedy laureatami są lekarstwa chemiczne.

M.G.-G: Co chciałby Pan powiedzieć kandydatom do  Prix Galien?

R.M.: Wykonują pracę, która jest istotna, ponieważ dotyczy ludzkiego zdrowia, ochrony i wydłużenia życia. Jest to zadanie bardzo szlachetne i mogę tylko im pogratulować i życzyć, żeby dokonali wielkich odkryć.

M.G.-G.: Jak wyglądała pierwsza ceremonia wręczenia nagród i jakie były jej następstwa?

R.M.: W pierwszym roku zebraliśmy 400 osób w dużym hotelu w Paryżu w obecności ministra, który zaszczycił swoją obecnością pierwszą edycję. O konkursie było coraz głośniej w świecie i kolejne kraje przyłączały się do Prix Galien, chcąc robić tak samo. To już trwa 45 lat. Obecnie mamy 17 państw i zazwyczaj co roku nowy kraj członkowski dołącza do naszego grona.

M.G.-G.: Jakie były najważniejsze momenty dla konkursu?

R.M.:Najważniejszym momentem był sukces pierwszej edycji, a także, kiedy utworzyliśmy po raz pierwszy International Prix Galien. Ceremonii przewodniczył Sekretarz Generalny UNESCO, Federico Mayor wraz z trzema ministrami. UNESCO bardzo zależało na zorganizowaniu tego wydarzenia.

M.G.-G.: Jakie jeszcze inne ważne osobistości uczestniczyły w galach wręczenia nagród Prix Galien we Francji i na świecie?

R.M.:  Prezydent Bill Clinton, Elie Wiesel - laureat Nagrody Nobla, Ban Ki-moon- sekretarz generalny ONZ. Francuska edycja jest objęta patronatem honorowym Prezydenta Republiki, amerykańskiej Prix Galien patronuje prezydent Barack Obama.

M.G.-G. W Polsce nagrody Prix Galien przyznawane są od 2012 roku, tegoroczna edycja konkursu jest trzecią polską edycją.

R.M.:  Myślę, że Polska jest bardzo rozwinięta. Macie bardzo szeroki zakres badań, bardzo dużo naukowców oraz wiele obiecujących wyników i interesujących odkryć.                                     

M.G.-G.: Na przykład Krajową Sieć Teleaudiologii prof. Skarżyńskiego, która została nagrodzona International Prix Galien 2014 w Monaco.

F.M.: To dla nas przyjemność i zaszczyt, że taki projekt został nagrodzony, i że nagroda International Prix Galien trafiła do Polski.

            Zgłoszenia do Prix Galien Polska 2015 można przesyłać do 27 września 2015 w czterech kategoriach: Innowacyjny produkt leczniczy, Innowacyjne odkrycie naukowe, Innowacyjny wyrób medyczny oraz Innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny. Gala rozdania złotych medali Prix Galien Polska 2015 odbędzie się 17 listopada 2015 roku w warszawskim hotelu Sheraton.

Źródło: Prix Galien


Copyright © 2001-2017 WarsawVoice S.A. All rights reserved.  Design by: esculap.com  |  Kontakt z Webmasterem