Terapia on-line - miesięcznik dla lekarzy i farmaceutów

AKTUALNOŚĆ

Zespół zapalny wiązany z COVID-19 może uszkadzać serca dzieci

Wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C), rozwijający się czasem u dzieci po przejściu COVID-19, może uszkodzić serce do tego stopnia, że niektóre z nich będą wymagały monitorowania i leczenia przez całe życie - donosi El Clinical Medicine.

Jak twierdzi dr medycyny Alvaro Moreira z Uniwersytetu w Teksasie, badania pokazują, że MIS-C może nagle wystąpić u pozornie zdrowych dzieci trzy lub cztery tygodnie po tym, jak dziecko bezobjawowo przeszło infekcję COVID-19. „Dzieci nie musiały wykazywać klasycznych objawów COVID-19 ze strony górnych dróg oddechowych, aby rozwinął się u nich MIS-C” - komentuje.

U większości z ponad 600 dzieci z całego świata ze stwierdzonym MIS-C, których przypadki analizowali specjaliści Health Science Center Uniwersytetu w Teksasie wystąpiły zmiany w układzie krążenia, na co wskazuje m.in. wzrost poziomu troponiny - markeru stosowanego u dorosłych do diagnozowania zawałów serca. Poziom tego markera u dzieci z MIS-C był 50 razy większy niż zakłada norma.

Z uwagi na objawy choroby ze strony układu krążenia prawie 90 proc. dzieci zostało poddanych badaniu echokardiograficznemu; u 54 proc. wyniki takiego badania były nieprawidłowe.

Jak się okazało, uszkodzenia serca u badanych dzieci obejmowały m.in. rozszerzenie naczyń wieńcowych, co występuje również w chorobie Kawasakiego i zmniejszoną frakcję wyrzutową serca, wskazującą na zmniejszoną zdolność serca do pompowania natlenionej krwi do tkanek. Prawie 10 proc. dzieci miało tętniaka naczynia wieńcowego. Właśnie te dzieci w największym stopniu będą wymagały obserwacji i dalszych badań, aby sprawdzić czy da się je wyleczyć, czy też powikłanie to będzie towarzyszyło im do końca życia.

Wśród badanych przypadków prawie połowa pacjentów miała chorobę współistniejącą, a spośród nich połowa osób była otyła lub miała nadwagę.

Wg dr. Moreiry w niektórych przypadkach MIS-C może okazać się chorobą śmiertelną, ponieważ oddziałuje na wiele narządów: serce, płuca, układ pokarmowy czy układ neurologiczny. Ma tak wiele różnych twarzy, że początkowo klinicystom było ciężko powiązać ze sobą przyczyny tych powikłań. W terapii pacjentów wykorzystuje się te same terapie, jak w przypadku choroby Kawasakiego: immunoglobuliny i glikokortykosteroidy - komentuje Moreira.

„Badania sugerują, że dzieci z MIS-C mają rozległe stany zapalne i potencjalne uszkodzenia tkanki serca. Będziemy musieli uważnie je obserwować, aby zrozumieć, jakie mogą mieć długofalowe konsekwencje” - komentuje dr Moreira.

 

Źródło informacji: PAP


Copyright © 2001-2020 Terapia Media Sp. z o.o. All rights reserved.  Design by: esculap.com  |  Kontakt z Webmasterem