Terapia on-line - miesięcznik dla lekarzy i farmaceutów

AKTUALNOŚĆ

Prawo.pl: e-skierowania ułatwią dostęp do szpitali i specjalistów

Od 8 stycznia br. skierowania do specjalistów, na leczenie oraz badania muszą być wystawiane w formie elektronicznej – informuje serwis Prawo.pl. Zdaniem ekspertów i lekarzy cyfryzacja powinna poprawić transparentność dostępu do świadczeń medycznych.

Jak wyjaśnia Prawo.pl, e-skierowanie będzie działało na podobnych zasadach jak e-recepta. Najpierw lekarz wystawi opatrzone podpisem elektronicznym skierowanie. Pacjent otrzyma je e-mailem, SMS-em lub w formie wydruku informacyjnego. Wersję papierową otrzyma wtedy, gdy nie ma Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Takie skierowanie będzie odnotowane już w systemie. Następnie pacjent samodzielnie wybierze placówkę, w której chce zrealizować dane świadczenie. By się zarejestrować, pacjent musi podać 4-cyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL – dokładnie tak jak w przypadku realizacji e-recepty.

Eksperci nie mają wątpliwości, że to będzie prawdziwa rewolucja, która pozwoli ucywilizować dostęp do usług medycznych. „E-skierowania to bardzo ważny i potrzebny system dla szpitali” – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, cytowany przez portal. „Obecnie pacjent może się zapisać na zabieg w trzech placówkach i jest wykazywany w każdej kolejce. I gdy przychodzi jego kolej, często się okazuje, że pacjent się nie stawił, bo skorzystał ze świadczenia w innej placówce. Teraz to się skończy” – wyjaśnia Kraszewski.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Copyright © 2001-2021 Terapia Media Sp. z o.o. All rights reserved.  Design by: esculap.com  |  Kontakt z Webmasterem