Aktualności

2022-09-19

Rektor WUM o niepowołania prof. Wielgosia: wybór kierownika to moja kompetencja

"Wybór kierownika katedry należy do kompetencji rektora, opinie Rady Wydziału i Komisji Konkursowej nie są wiążące" - napisał rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong w odpowiedzi na pismo personelu uczelni.

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Komentarze

Marzena Dębska (FB) - pon., 09/19/2022 - 22:18

Decyzją Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wbrew rekomendacjom Rady Wydziału Uczelni, Komisji Konkursowej oraz środowiska medycznego prof. Miroslaw Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, został odwołany ze stanowiska Kierownika I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.
Czy z mapy Polski zniknie kolejny, wiodący ośrodek terapii płodu?
Nie jestem w stanie uwierzyć, że człowiek tak wybitny i zasłużony dla rozwoju perinatologii w naszym kraju, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, były rektor WUM, w zasadzie twórca obecnego modelu diagnostyki prenatalnej w Polsce, szef największego ośrodka terapii płodu - traci stanowisko po wygranym konkursie, który teoretycznie ma jedynie być formalnością służącą przedłużeniu jego pełnej sukcesów działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej.
Zszokowani są lekarze i studenci, nie wiem, jak zareagują pacjentki, kiedy dotrze do nich ta informacja.
W ośrodku tym, jako jedynym w Polsce, dostępny był bowiem dla nich pełen zakres operacji wykonywanych w terapii płodu - od transfuzji dopłodowych, w ktorych prof. Wielgoś był jednym z pionierów i uczniem mojego męża, prof. Romualda Dębskiego - po terapię przepukliny przeponowej, rozszczepu kręgosłupa, a w ostatnim czasie również wad serca.
W listopadzie jadę do Niemiec odebrać prestiżową nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie terapii płodu, a konkretnie za leczenie wad serca u nienarodzonych dzieci. Nie wyobrażam sobie, co powiem kolegom z Niemiec, kiedy zapytają o dalsze plany mojej zawodowej kariery.
Prowadzę obecnie projekt naukowy w ramach WUM dotyczący leczenia wad serca u płodów. Wraz z kardiochirurgami i kardiologami z naszej uczelni stworzyliśmy unikalny i jedyny w kraju zespół, w ramach którego zapewniamy tym dzieciom kompleksową opiekę.
A niestety, wyglada na to, że w kolejnym ośrodku terapia prenatalna za chwilę będzie passe…

Dodaj komentarz