Aktualności

2025-04-18

Święta Wielkanocne upłyną pod znakiem alergii na brzozę

"Święta Wielkanocne przypadają w okresie nasilonego pylenia brzozy, dlatego u osób uczulonych na pyłki brzozy mogą dawać się we znaki takie objawy, jak zatkany nos, katar,…

2025-04-18

Wczesne wykrycie czerniaka daje szansę na pełne wyleczenie

Przypomnieli o tym eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Placówka zakupiła właśnie…

2025-04-18

Wróbli w miastach i na wsiach jest coraz mniej

"W ciągu ostatniej dekady populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o ok. 1,5 miliona par lęgowych, co oznacza ponad 20-proc. spadek ich liczebności. Kiedyś stada wróbli…

2025-04-17

GIS: za nami dość ciężki sezon grypowy, niedługo może dać znać o sobie nowy wariant Covid-19

"Mieliśmy dość ciężki sezon grypowy 2024/25, mogło być od 2,5 do 3 mln zachorowań na grypę" – poinformował Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Ostrzegł, że…

2025-04-17

Odkrycia polskich naukowców pomogą zwiększyć skuteczność szczepionek i leków mRNA

Mechanizm odpowiedzialny za większą skuteczność szczepionek i terapii mRNA odkryli badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB).…

2025-04-17

Dziś Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

"Postęp w leczeniu spowodował, że średnia długość życia pacjentów dotkniętych hemofilią znacznie się wydłużyła. Obecnie nie odbiega od długości życia osób zdrowych" -…

2025-04-16

Mikroplastik – jego źródłem są nawet torebki do herbaty oraz gumy do żucia

Mikroplastik to niewielkie cząstki, które bardzo długo pozostają w środowisku. Są też wykrywane w żywych organizmach, a ich źródłem są nawet torebki do herbaty albo guma do żucia…

2025-04-16

Dwuniciowe RNA nie zawsze oznacza stan zapalny - nowe spojrzenie na odporność

Dotąd sądzono, że skuteczna odpowiedź komórki na obecność dwuniciowego RNA zawsze wiąże się ze stanem zapalnym. Badanie z udziałem naukowców z UW wykazało, że sprawa jest o wiele…

2025-04-16

15 lat transplantacji komórek krwiotwórczych w gliwickim Instytucie Onkologii

We wtorek minęła 15. rocznica od pierwszej transplantacji komórek krwiotwórczych w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Lekarze przeprowadzili zabieg u 26-letniego pacjenta…

2025-04-15

"Królowa chorób tropikalnych" w Polsce (wywiad)

"Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub…