Nasze wywiady

2024-10-21

Witamina D – co musisz wiedzieć przed zimą? (wywiad)

Suplementacja witaminy D jesienią i zimą to temat, który co roku budzi wiele pytań u pacjentów. Czy rzeczywiście warto ją przyjmować? Jakie są odpowiednie dawki? Na te i inne…

2024-10-16

Jak udoskonalić opiekę nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca? (wywiad)

Elektrofizjolog potrzebuje kontaktu z lekarzem rodzinnym prowadzącym pacjenta z zaburzeniami rytmu serca nie tylko w związku z diagnostyką i planem leczenia zabiegowego, ale także…

2024-10-15

Twórca Wikipedii o AI: Nie sądzę, by w najbliższym czasie zastąpiła ludzi (wywiad)

Twórca Wikipedii Jimmy Wales powiedział w rozmowie, że sztuczna inteligencja jeszcze długo nie będzie stanowić alternatywy dla największej encyklopedii internetowej. Dodał, że za…

2024-10-10

Mykolog: "Grzyby i ludzie mają wspólnego przodka" (wywiad)

"Grzyby i ludzie pochodzą od wspólnego przodka, czegoś w rodzaju ameby czy śluzowca. One także porozumiewają się, poruszają, uprawiają seks, walczą. I potrafią być groźne…

2024-10-07

Mózgowe Porażenie Dziecięce – szansa na poprawę jakości życia dzieci (wywiad)

Przedstawiamy rozmowę z prof. dr hab. n. med. Magdaleną Chrościńską-Krawczyk, Kierownikiem Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie,…

2024-10-04

"Chorym na Parkinsona zalecam... boks i tango argentyńskie" (wywiad)

Chorym na Parkinsona zalecam jak najwięcej aktywności fizycznej, chociażby... boks i taniec towarzyski - mówi neurolog prof. dr hab. Andrzej Friedman, twórca i kierownik Kliniki…

2024-09-30

Nasz język pisany ubożeje - o ewolucji języka od neandertalczyka do twitterowicza (wywiad)

"W mediach społecznościowych język pisany zaczyna być tak używany, jakby był językiem mówionym - z mniejszym zakresem słownictwa i emotikonkami, zastępującymi bogaty opis…

2024-09-30

"Zapobiegliwość i badania molekularne to podstawa w walce z rakiem endometrium" (wywiad)

Przedstawiamy rozmowę z dr.hab.n.med. Radosławem Mądrym, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii UM w Poznaniu, lekarzem kierującym Oddziałem…

2024-09-26

"W zalanych domach rozwiną się niebezpieczne dla ludzi kolonie grzybów" (wywiad)

"W zalanych domach rozwiną się niebezpieczne dla ludzi kolonie grzybów pleśniowych, mogą być one czynnikiem alergennym i kancerogennym" – ostrzega dr hab. inż. Krzysztof…

2024-09-20

Jakie są przyczyny powodzi w Polsce? (wywiad)

"Niże genueńskie zazwyczaj powodują bardzo duże opady, ale ten konkretny jest dosyć specyficzny. Dwa czynniki sprawiły, że jest on aż tak brutalny. Oba związane ze zmianami…