Czytelnia on-line

W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2022, 11 ( 418 ) :  50  -  51

Komentarz do artykułu "Samodzielne leczenie drotaweryną u pacjentów z powszechnymi dolegliwościami ze strony jamy brzusznej oraz skuteczność leczenia z perspektywy pacjentów i lekarzy POZ – obserwacyjne, retrospektywne badanie przekrojowe"

Comment on the article "Self‐Medication with Drotaverine among Patients with Common Abdominal Symptoms and Treatment Efficacy from the Perspectives of Patients and General Practitioners - An Observational, Retrospective, Cross-Sectional Study Using Real - World Data"

Summary:
Keywords: abdominal cramps, abdominal pain, antispasmodics, drotaverine, real-world data
Słowa kluczowe: skurcze brzucha, bóle brzucha, leki rozkurczowe, drotaweryna, dane z praktyki rzeczywistej

Bóle i skurcze brzucha to jedne z najczęściej zgłaszanych dolegliwości zarówno w praktyce gastroenterologicznej, jak i w gabinecie lekarza rodzinnego. Przyczyny tych dolegliwości są różne, mogą to być bóle somatyczne, dobrze zlokalizowane, silne, często wymagające dokładniejszej diagnostyki i interwencji, jak i bóle trzewne, rozlane, lokalizujące się w różnych partiach jamy brzusznej, związane z chorobami czynnościowymi, czy też niespełniające kryteriów czasowych upoważniających do rozpoznania choroby czynnościowej. Najczęstsze bóle skurczowe w obrębie jamy brzusznej związane są z bólami menstruacyjnymi, kolką nerkową, kolką żółciową, czy też są to bóle skurczowe krótkotrwałe, dla których ustalenie przyczyny i konkretne rozpoznanie nie zawsze są możliwe.

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:
  • prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska 1). Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, 2). Collegium Medicum, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Dodaj komentarz