Medycyna rodzinna Terapia 2023, 10 ( 429 ) : 38 - 45
Strategie na rzecz zwiększania akceptacji szczepień ochronnych wśród migrantów i uchodźców wojennych
Strategies to strengthen vaccination acceptance and uptake among migrants and war refugees
Szczepienia ochronne są uważane za jedno z najskuteczniejszych narzędzi zdrowia publicznego służących zapobieganiu chorobom zakaźnym. Są one ważne w perspektywie całego życia i nie koncentrują się wyłącznie na zdrowiu dzieci i młodzieży. Niski poziom wyszczepienia wywołuje konsekwencje zdrowotne i społeczne w całej populacji oraz przeciąża systemy opieki zdrowotnej (1).
W XXI wieku obserwujemy nasilone zjawisko migracji. Migracje to ruchy ludności skutkujące zmianą miejsca zamieszkania, a mianem migranta określamy osobę przybyłą z zagranicy do kraju w celu osiedlenia się (zamieszkania na stałe) lub na pobyt czasowy. Z kolei uchodźcy to osoby, które na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności od określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych przebywają poza granicami swojego państwa i nie mogą lub nie chcą z powodu tych obaw korzystać z ochrony tego państwa. To również osoby, które nie mają żadnego obywatelstwa i znajdując się na skutek podobnych zdarzeń poza państwem swojego dawnego stałego zamieszkania, nie mogą lub nie chcą z powodu tych obaw powrócić do tego państwa (2).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz