Medycyna rodzinna Terapia 2023, 10 ( 429 ) : 96 - 99
Efektywność wdrożenia opieki farmaceutycznej
Effectiveness of pharmaceutical care implementation
Zwiększona oczekiwana długość życia i starzejące się społeczeństwo powodują, że podstawowa opieka zdrowotna w Polsce, podobnie jak w innych krajach na świecie, obejmuje coraz większą liczbę pacjentów z wielochorobowością i złożoną farmakoterapią. Obecne obciążenie pracą i niedobór kadr medycznych pokazują, że potrzebne są nowe sposoby organizacji opieki zdrowotnej, aby wspierać zawody medyczne i pacjentów i zapewnić wysoką jakość opieki (1).
Opiekę farmaceutyczną (OF) definiuje się jako odpowiedzialność za zapewnienie skutecznej farmakoterapii, która poprawia jakość życia pacjentów (2). Poprawa sposobu stosowania leków jest jednym z głównych celów tej opieki, a do osiągnięcia maksymalnych korzyści oraz uniknięcia działań niepożądanych leczenia potrzeba pełnej współpracy i zaufania między pacjentem a farmaceutą. W ustawie o zawodzie farmaceuty opieka farmaceutyczna definiowana jest „jako świadczenie zdrowotne stanowiące dokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracuje z lekarzem i pacjentem i czuwa nad przebiegiem farmakoterapii” (3).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz