Czytelnia on-line

W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2018, 9 ( 368 ) :  10  -  14

Indywidualizacja postępowania w kaszlu

Therapy tailoring in cough

Summary: Cough is a common serious problem for physicians and patients. Interestingly, there is still an urgent need for clarification and individualization of its diagnostics and treatment. So that, in this review we focused on the individualization of cough diagnostic and therapeutic approach. We have chosen some aspects from new national and international, recently published guidelines with focus on effective and safe therapy.
Keywords: cough, therapy
Słowa kluczowe: kaszel, leczenie

Kaszel jest typowym objawem obronnym. U pacjentów występuje przede wszystkim podczas infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Niestety, ze względu na rozmieszczenie receptorów kaszlowych liczba jego przyczyn jest znacząca, a diagnostyka trudna (1). Kolejnym elementem, ważnym w diagnostyce kaszlu jest powszechne przekonanie, że jest on jednym z wczesnych objawów nowotworów układu oddechowego. Co więcej, kaszel jest objawem często występującym w nieleczonej astmie, wynikającym z nadreaktywności oskrzeli. Jest także objawem POChP, w szczególności gdy choroba jest bardzo zaawansowana i nieleczona, oraz jednym z ważnych objawów śródmiąższowych chorób płuc. Oczywiście kaszel jest także objawem wielu innych chorób, niekoniecznie związanych z układem oddechowym, m.in. zespołu Sjoegrena (2). Może być obecny w prawo- i lewokomorowej niewydolności serca, o czym nie zawsze pamiętamy. Dość często bywa objawem choroby refluksowej, a u części pacjentów może być jedynym objawem tej choroby. Wreszcie należy pamiętać, że receptory kaszlowe znajdują się także w osierdziu oraz uchu środkowym. Choroby tych narządów mogą powodować objawy w postaci kaszlu. Niekiedy – wcale nie tak rzadko – stwierdza się kaszel psychogenny, jest to jednak raczej rozpoznanie z wykluczenia, niż rozpoznanie psychiatryczne. Jego cechą charakterystyczną jest występowanie tylko w ciągu dnia i całkowity brak wybudzeń nocnych. Niemniej jeszcze raz należy podkreślić, że jest to rozpoznanie z wykluczenia. Obecnie zaleca się, aby zamiast pojęcia „kaszel psychogenny” używać raczej pojęcia „zespół kaszlu somatycznego” (3). Jest to związane z brakiem ewidentnych danych na jednoznacznie psychiczne podłoże kaszlu (3). W ostatnim czasie pojawiła się nowa wersja zaleceń i opinii ekspertów dotyczących postępowania w kaszlu (4). Nie ulega wątpliwości, że zmniejszenie częstotliwości ataków kaszlu znacząco poprawia jakość życia zarówno małych pacjentów, jak i ich rodziców. Umożliwia także uczestniczenie w zajęciach szkolnych i aktywne uprawianie sportu oraz zapewnia wypoczynek nocny.

Zdjęcie: Photogenica

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz