W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2021, 2 ( 397 ) : 12 - 17
Ślad węglowy w lekach służących do leczenia astmy i POChP
Carbon footprint in asthma and COPD treatments
Ekologia i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych dotarły również do medycyny. Nie ma jeszcze wymogu oznaczania, jaki koszt ekologiczny niesie za sobą produkcja i stosowanie określonego leku, ale powoli zbliżamy się do tego momentu. Czy warto zwracać uwagę na te aspekty w terapii? Wydaje się, że tak. W końcu, jeśli nie będziemy myśleli o przyszłości Ziemi, co odziedziczą po nas wnuki?
Efekt cieplarniany jest związany z emisją do atmosfery gazów cieplarnianych. Od roku 1990 wzrosła ona o 49% (protokół z Kioto). Gazy cieplarniane są odpowiedzialne za pochłanianie promieniowania podczerwonego przez atmosferę i w konwekcji podnoszą średnią roczną temperaturę na Ziemi. Tworzy to efekt cieplarniany (szklarniowy). Idą za tym odpowiednie zmiany klimatu, które oddziałują na wszystkie organizmy na naszej planecie. Największa emisja gazów cieplarnianych pochodzi z takich źródeł, jak: spalanie surowców, transport i hodowla bydła. W emisji przodują Chiny, USA i Indie.
Parametry ekologiczne leków i ich wpływ na środowisko są ciągle niedoceniane przez przemysł, pacjentów i lekarzy. W niniejszym artykule zostaną poruszone te ważne dla nas i naszych następców aspekty terapii chorób obturacyjnych.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz