Nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe Terapia 2021, 6 ( 401 ) : 4 - 16
Hiperkaliemia u chorych z nadciśnieniem tętniczym
Hyperkalemia in patients with arterial hypertension
To reduce the risk of hyperkalemia first of all it is necessary to reduce potassium in the diet and to eliminate drugs which decrease potassium excretion with the urine in patients with impaired kidney function or aldosterone deficiency. Additionally, patients should be informed about clinical symptoms of hyperkalemia and plasma potassium concentration should be monitored in all patients at increased hyperkalemia risk.
Zawartość potasu w organizmie człowieka o wadze 70 kg wynosi ok. 3500 mmol (tj. ok. 150 g; ok. 50 mmol/kg m.c.) potasu. Większość potasu, tj. 98% znajduje się wewnątrzkomórkowo, natomiast pozostałe 2% zlokalizowane jest w przestrzeni zewnątrzkomórkowej (1). Głównym rezerwuarem potasu w ustroju są komórki mięśni szkieletowych, które zawierają 75% całkowitej ilości potasu w organizmie (ok. 2700 mmol). Warto wspomnieć, że duża ilość potasu znajduje się również w erytrocytach. W erytrocytach stężenie potasu wynosi około 160 mmol/l, co powoduje, że nawet przy niewielkiej hemolizie może dojść do znacznego zwiększenia kaliemii (2). W osoczu znajduje się jedynie 1% całkowitej ilości potasu w organizmie (10‒15 mmol). Stężenie potasu w osoczu jest około 30-krotnie mniejsze niż wewnątrz komórek (4‒5 mmol/l versus 140 mmol/l). Tak duży gradient stężenia potasu (szczególnie pomiędzy przestrzenią zewnątrzkomórkową a cytoplazmą komórek mięśni szkieletowych) utrzymywany jest dzięki aktywności pompy sodowo-potasowej (ATP-aza 3Na+/2K+) (3). Stężenie potasu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej jest główną determinantą decydującą o zmianach potencjału spoczynkowego komórek, a tym samym ich zdolności do pobudzenia i przewodzenia impulsów. Zmniejszenie stężenia potasu w przestrzeni zewnątrzkomórkowej doprowadza do zwiększenia różnicy potencjału pomiędzy przestrzenią zewnątrzkomókową a wnętrzem komórki, czyli do repolaryzacji (4,5).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz