Niewydolność serca Terapia 2021, 9 ( 404 ) : 32 - 37
Leki hamujące układ renina-angiotensyna-aldosteron w niewydolności serca: inhibitory ACE, sartany czy ARNI?
Renin-angiotensin-aldosterone system inhibitors in heart failure: ACE inhibitors, angiotensin receptor blockers or ARNI?
W krajach rozwiniętych, w tym w populacji polskiej, obserwuje się systematyczny wzrost zapadalności na niewydolność serca. Szacuje się, że występuje ona u 1‒2% dorosłej populacji ludności w Europie. Należy podkreślić, że zapadalność na niewydolność serca istotnie wzrasta z każdą dekadą po 60. r.ż. Zgodnie z nowymi wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) 2021, leki hamujące układ renina-angiotensyna-aldosteron (renin‒angiotensin‒aldosterone, RAA) (inhibitory konwertazy angiotensyny [angiotensin converting enzyme inhibitors, ACEi], antagoniści receptora dla angiotensyny [angiotensin receptor blockers, ARB] oraz ARB/inhibitory neprilizyny [angiotensin receptor neprilysin inhibitors, ARNI]) należą do filarów leczenia niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową (heart failure with reduced ejection fraction, HFrEF) obok antagonistów aldosteronu, β-adrenolityków oraz ‒ od niedawna ‒ inhibitorów kotransportera sodowo-glukozowego 2. Wytyczne te nie były jeszcze ogłoszone w pełnym kształcie w momencie powstawania tego artykułu.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz