W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2022, 2 ( 409 ) : 56 - 63
Nowe standardy postępowania w anafilaksji – co powinien wiedzieć lekarz rodzinny?
New anaphylaxis guidelines: What the family practitioner should know
Opublikowane w lipcu 2021 r. wznowienie i uwspółcześnienie standardów postępowania w anafilaksji według EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology) z 2014 r. przyniosło sporo zmian, w szczególności w rozpoznaniu klinicznym (1).
Częstość anafilaksji rośnie, zwłaszcza w odniesieniu do leków i alergenów pokarmowych. Zwiększa się również częstość anafilaksji wewnątrzszpitalnych i okołooperacyjnych (2‒5). Śmiertelność jest niska i nie wzrasta. Niemniej zarówno rozpoznawanie, jak i leczenie anafilaksji wzbudza sporo kontrowersji. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na postępowanie w anafilaksji wykonywane przez samego pacjenta, jego rodzinę lub świadków (6). Dotyczy to także szkół i innych skupisk dziecięcych (7). Znaczący wpływ na liczbę anafilaksji ma też wdrożenie powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 (8,9). Przedszpitalne postępowanie w anafilaksji jest w dalszym ciągu niewystarczające. Zaledwie 39,4% dzieci z anafilaksją otrzymało adrenalinę przed hospitalizacją, podczas gdy stosowanie nieskutecznych w takiej sytuacji leków przeciwhistaminowych jest dość powszechne (10).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz