Czytelnia on-line

W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2022, 2 ( 409 ) :  78  -  85

Uszkodzenie narządu ruchu ‒ skręcenia i zapalenia ścięgien w kontekście miejscowego stosowania nimesulidu w żelu

Musculoskeletal injuries: sprains, dislocations, tendinitis in the context of topical nimesulide gel

Summary: Mild musculoskeletal injuries most often involve sprains and tendinitis. Every year, tens of thousands of patients visit general practitioners with musculoskeletal pain that can easily be treated noninvasively. A thorough medical interview, basic physical examination skills and basic knowledge of anatomy is sufficient for GPs to help patients quickly and effectively. Topical anti-inflammatory drugs have documented efficacy and proven advantages for specific patient groups.
Keywords: injuries, sprains, topical NSAIDS, family doctor, mild, tendonitis
Słowa kluczowe: uszkodzenia, skręcenia, NLPZ stosowane miejscowo, lekarz rodzinny, łagodne, zapalenia ścięgien

Kontuzję możemy zdefiniować jako mechaniczne rozerwanie tkanek powodujące ból. Jest to wydarzenie, w którym dochodzi do naruszenia integralności danej tkanki i jej porządku mechanicznego. Oprócz bólu dochodzi do szeregu reakcji biochemicznych.
Kontuzje narządu ruchu są jednym z najczęstszych powodów zgłoszeń do lekarzy rodzinnych. Dolegliwości bólowe, obrzęk, ograniczenie ruchomości to problemy, które wpływają na jakość życia pacjentów. W zależności od lokalizacji, czy jest to paliczek dystalny ręki niedominującej, czy obrzęk stawu kolanowego z ograniczeniem ruchomości, nierzadko są przyczyną niezdolności do pracy. W Wielkiej Brytanii tylko z powodu skręceń stawu skokowo-goleniowego każdego roku na SOR zgłasza się ok. 1,5 mln pacjentów (1). W Stanach Zjednoczonych z powodu „skręceń i nadwyrężeń” w latach 2006‒2012 odbyły się 43 306 062 wizyty w centrach urazowych. Według Raportu Kanadyjskiego (1995) 48% wypadków przy pracy dotyczy skręceń i nadwyrężeń (2).
Powstaje pytanie ‒ jak często z powodu skręcenia/nadwyrężenia powinniśmy kierować pacjenta do szpitala? W zdecydowanej większości odpowiedź na to pytanie znajdziemy już w samej anamnezie.

Zdjęcie: Photogenica

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz