Pediatria, alergologia i gastroenterologia Terapia 2023, 2 ( 421 ) : 16 - 19
Nietolerancja histaminy – czy takie rozpoznanie można ustalić u dzieci?
Histamine intolerance. Is it possible to make such a diagnosis in children?
Histamina występuje w organizmie ludzkim naturalnie. Pełni ona funkcję mediatora procesów zapalnych, odczynu alergicznego oraz neuroprzekaźnika, który pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego. Występuje również w wielu spożywanych przez nas artykułach żywnościowych, przede wszystkim wytwarzanych i dojrzewających przy udziale procesów fermentacyjnych.
Działanie histaminy w organizmie ludzkim obserwujemy na skutek pobudzenia 4 receptorów histaminowych (H1 , H2 , H3 , i H4 ), które są ulokowane na różnych tkankach odpowiadających za efekt histaminowy (1). Pobudzenie receptora H1 prowadzi do skurczu mięśni gładkich, rozszerzenia naczyń krwionośnych i następowego spadku ciśnienia, zwiększenia wydzielania śluzu na błonach śluzowych oraz wzrostu napięcia układu parasympatycznego. Stymulacja receptora H2 nasila wydzielanie soku żołądkowego i gruczołów surowiczo-śluzowych dróg oddechowych, a także zwiększa napięcie układu parasympatycznego. Receptor H3 występuje przede wszystkim w błonie komórkowej neuronów i bierze udział w regulacji procesu neurotransmisji. Receptor H4 jest rozlokowany głównie w układzie immunologicznym. Jego ekspresja zależy od działania interleukiny 10 i 13.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz