W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2023, 7 ( 426 ) : 20 - 26
Leczenie biologiczne astmy - na pograniczu lecznictwa ambulatoryjnego i ośrodka prowadzącego terapię
Biologics in asthma treatment between the family doctor and the center conducting the therapy
Minęło 10 lat odkąd ministerstwo zdrowia (MZ) umożliwiło finansowanie terapii biologicznych astmy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), w programie lekowym oznaczonym symbolem B.44. Mimo dość długiego już czasu i modyfikacji programu lekowego, potencjał terapii wydaje się być wciąż niewykorzystany, przy oczywistych korzyściach z terapii.
Opis programu podzielony jest na 3 części, dotyczące leczenia odpowiednio – ciężkiej astmy IgE-zależnej omalizuambem, astmy ciężkiej eozynofilowej mepolizumabem i benralizumabem oraz astmy ciężkiej z zapaleniem typu 2 dupilumabem. W każdej części wyodrębniono sekcje dotyczące kwalifikacji, przeciwwskazań, kryteria wyłączenia, określające czas leczenia, dawkowanie i sposób monitorowania leczenia (1). Aktualnie dostępne substancje, ich mechanizm działania i dawkowanie przedstawiono poniżej w tabeli 1.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz