Czytelnia on-line

Diabetologia Terapia 2019, 5 ( 376 ) :  54  -  61

Leczenie neuropatii cukrzycowej – wytyczne PTD 2019

Treatment of diabetic neuropathy – guidelines of Diabetes Poland 2019

Summary: The concept of diabetic neuropathy is extremely wide. It affects various components of the nervous system (sensory, motor and autonomic components) and various systems, hence the location of changes observed as a result of the damage to individual components can be very extensive, as well as a varied clinical manifestation. Early diagnosis is the only way to attempt treatment for causal neuropathy, otherwise only treatment of neuropathy symptoms remains.
Keywords: diabetic neuropaty, causative treatment, symptomatic treatment
Słowa kluczowe: neuropatia cukrzycowa, leczenie przyczynowe, leczenie objawowe

Neuropatia cukrzycowa jest najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy (1). Przebieg neuropatii wywołanej przez cukrzycę jest często podstępny, przez długi czas nieuchwytny klinicznie, jednak w momencie jej ujawnienia się, oznacza istotne dolegliwości dla chorego, a ostatecznie jest przyczyną zwiększonej chorobowości i śmiertelności. Neuropatia odpowiada za 70% nieurazowych amputacji kończyn dolnych. Zgodnie z definicją neuropatia cukrzycowa może być rozpoznana na podstawie objawów podmiotowych i przedmiotowych uszkodzenia obwodowego układu nerwowego po wykluczeniu innych, tj. niecukrzycowych ich przyczyn (2). We wstępnych stadiach uszkodzenia obwodowego układu nerwowego powyższe objawy mogą być na tyle znikome klinicznie, że jedynym sposobem na ich identyfikację jest wykonanie testów neurofizjologicznych, które nie są przeprowadzane rutynowo. Z tego też powodu, w zależności od sposobu, na podstawie którego dokonuje się rozpoznania neuropatii, rozpiętość częstotliwości jej występowania jest podawana w przedziale 60–90%.

Zdjęcie: Photogenica

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz