W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2018, 9 ( 368 ) : 64 - 67
Konsekwencje uszkodzenia wątroby oraz znaczenie sylimaryny w regeneracji tego narządu
The mechanism of liver injury and the influence of silimarin on hepatic regeneration
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce rocznie z powodu chorób wątroby umiera ponad 10 tys. mężczyzn oraz 3 tys. kobiet. Prawdopodobnie w rzeczywistości te liczby są jeszcze wyższe.
Przyczyny uszkodzenia wątroby
Najnowszy raport Europejskiego Towarzystwa Chorób Wątroby (EASL) – „Hepahealth” – wskazuje, że główną przyczyną chorób wątroby w Europie, w tym również w Polsce, jest choroba alkoholowa (ponad 30% w Polsce), a na drugim miejscu zakażenie HCV (1). Co ważne, w prawie 1/3 przypadków patologia choroby nie jest rozpoznana i może wynikać z uszkodzeń polekowych lub z rosnącej liczby zachorowań na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD). Sytuację komplikuje fakt, że w wielu najczęstszych chorobach wątroby, m.in. alkoholowej chorobie wątroby (alcoholic liver disease, ALD), NAFLD oraz uszkodzeniach polekowych (drug-induced liver injury, DILI), nie ma leczenia przyczynowego, a postępowanie opiera się przede wszystkim na modyfikacji stylu życia, tzn. zaprzestaniu spożywania alkoholu, redukcji masy ciała, podejmowaniu aktywności fizycznej itp. Z drugiej strony, warto podkreślić olbrzymi postęp, jaki dokonał się w ciągu ostatnich 5 lat w leczeniu zakażenia HCV: w ponad 95% przypadków po 8–12 tygodniach leczenia doustnego dochodzi do eliminacji zakażenia (2). Można więc stwierdzić, że rozpoznanie i leczenie zakażenia HCV na wczesnym etapie choroby praktycznie eliminuje ryzyko wystąpienia marskości w jej przebiegu.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz