Czytelnia on-line

Diabetologia Terapia 2018, 5 ( 364 ) :  48  -  53

Leczenie insuliną w warunkach szpitalnych

Insulin therapy in hospital conditions

Summary: A third of patients treated in internal disease wards at hospitals present with hyperglycemia. Insulin therapy is often used as the optimal method to reduce blood glucose in hospital conditions. The paper presents the main rules of using insulin in hospitalized patients.
Keywords: hospital, insulin therapy, intravenous insulin infusion
Słowa kluczowe: szpital, insulinoterapia, insulinoterapia dożylna

Nawet do 30% pacjentów hospitalizowanych w oddziałach internistycznych choruje na cukrzycę lub stwierdza się u nich hiperglikemię. Jej opanowanie często wymaga zastosowania insuliny podawanej dożylnie lub podskórnie. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu lub modyfikacji dotychczasowej insulinoterapii w warunkach szpitalnych nie jest trudne, jednakże u wielu lekarzy często pojawiają się wątpliwości, jaki sposób podawania insuliny wybrać, z jakiego preparatu skorzystać i w jakiej dawce. Z przyczyn oczywistych lekarze diabetolodzy z wieloletnią praktyką w stosowaniu insuliny nie mają z tego typu wyborem żadnych trudności. Lekarze interniści, zwłaszcza będący dopiero na początku swojej drogi zawodowej, nierzadko nie są do końca pewni, jaki schemat insulinoterapii zastosować u danego chorego. W niniejszym artykuł przedstawiamy praktyczne możliwości leczenia insuliną w warunkach szpitalnych w różnych grupach chorych.

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów: