W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2021, 2 ( 397 ) : 43 - 54
Nowe leki kardiodiabetologiczne w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2
New cardiodiabetological drugs in the treatment of type 2 diabetes patients
Wprowadzenie do lecznictwa nowych klas leków obniżających stężenie glukozy znacznie poszerzyło możliwości zindywidualizowania terapii cukrzycy typu 2.
Krótka historia rozwoju leków obniżających glikemię
Rozwój leków stosowanych w leczeniu cukrzycy był, od wprowadzenia insuliny w 1921 r., zdecydowanie zbyt wolny. Pochodne sulfonylomocznika (PSU) i metformina stały się dostępne ponad 30 lat później. W ostatnich dekadach XX i w początkowych latach XXI wieku możliwości terapeutyczne tej choroby uległy jednak istotnemu poszerzeniu. Dowodzi tego wprowadzenie nowych klas leków obniżających stężenie glukozy (new glucose-lowering drugs, NGLD), których skuteczność, bezpieczeństwo i dobra tolerancja, udowodnione w dużych, randomizowanych próbach klinicznych, zapowiadały prawdziwą rewolucję nie tylko w terapii cukrzycy typu 2 (type 2 diabetes mellitus, T2DM), lecz także w prewencji i hamowaniu progresji jej powikłań, w tym naczyniowych i nerkowych. Obecnie wiadomo, że dokonuje się ona na naszych oczach. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że określenie leki obniżające glikemię, a nie leki hipoglikemizujące, jest coraz częściej używane, ponieważ ryzyko niedocukrzeń w następstwie ich stosowania jest zminimalizowane.
Historię rozwoju leków hipoglikemizujących można podzielić na dwie zasadnicze fazy ‒ pierwszą, obejmującą okres od wdrożenia insuliny do terapii cukrzycy do ukazania się na rynku pochodnych sulfonylomocznika i metforminy można określić mianem okresu „żółwia”, drugą zaś, niezwykle dynamiczną, okresem „geparda” (ryc. 1).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz