Pediatria Terapia 2021, 3 ( 398 ) : 58 - 69
Alergia na białka mleka krowiego: postępowanie lekarza pierwszego kontaktu
Cow's milk protein allergy: The general practitionerʼs approach
Mleko krowie stanowi produkt gruczołów mlecznych krów (Bos domesticus). Jego obecność w diecie człowieka ma blisko 9000 lat historii, a opisy reakcji niepożądanych po spożyciu mleka pochodzą z IV wieku p.n.e. Białka mleka krowiego (BMK) są jako pierwsze wprowadzane do diety niemowląt niekarmionych wyłącznie piersią. Mleko stanowi kluczowy, niezbędny składnik odżywczy diety niemowląt i małych dzieci, choć równocześnie niektórym z nich może szkodzić, wywołując objawy wynikające z nadwrażliwości na nie. Jeśli u ich podłoża leżą reakcje immunologiczne, rozwija się alergia na białka mleka krowiego (ABMK).
Zatem ABMK to powtarzalna, niepożądana reakcja organizmu o charakterze immunologicznym, wywołana przez BMK, która zazwyczaj ujawnia się w okresie niemowlęcym (1). Mleko krowie, obok jaj, pszenicy, soi i orzeszków ziemnych, stanowi kluczową przyczynę rozwoju alergii pokarmowej (AP) u dzieci, wchodząc w skład tzw. wielkiej ósemki alergenów, stanowiących przyczynę ok. 90% alergii na pokarmy.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz