W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2018, 3 ( 362 ) : 6 - 12
Dyspepsja czynnościowa – nowe aspekty patogenezy i leczenia
Functional dyspepsia – new aspects of pathogenesis and treatment
Dyspepsja, czyli niestrawność, to zespół przewlekłych i/lub nawracających objawów zlokalizowanych w nadbrzuszu w linii pośrodkowej ciała. Do objawów dyspeptycznych należą:
• ból w środkowej części nadbrzusza;
• uczucie pieczenia w nadbrzuszu (ale nie zgaga);
• uczucie pełności poposiłkowej;
• uczucie wczesnej sytości.
Objawy dyspeptyczne najczęściej mają charakter czynnościowy, mogą jednak także występować u pacjentów z chorobami organicznymi, ogólnoustrojowymi lub metabolicznymi. Z klinicznego punktu widzenia istotne jest rozróżnienie dyspepsji niediagnozowanej i diagnozowanej. Dyspepsję diagnozowaną dzielimy na czynnościową i organiczną (1). Rozpoznanie dyspepsji czynnościowej jest możliwe na podstawie kryteriów objawowych, jeśli nie stwierdza się objawów choroby organicznej, ogólnoustrojowej lub metabolicznej (w tym objawów patologii w gastroskopii), która wyjaśniałaby przyczynę dolegliwości (2). Przyczyną objawów dyspeptycznych o podłożu organicznym (dyspepsja wtórna) może być m.in. choroba wrzodowa, nowotwór żołądka, choroby trzustki i układu żółciowego lub cukrzyca. U osób z dyspepsją często stwierdza się zakażenie Helicobacter pylori. Aktualnie uważa się, że jeśli remisja objawów dyspepsji po leczeniu eradykacyjnym utrzymuje się co najmniej przez 6 miesięcy, jest to dyspepsja związana z zakażeniem H. pylori (dyspepsja wtórna), a nie dyspepsja czynnościowa (3).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz