Czytelnia on-line

W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2021, 5 ( 400 ) :  90  -  97

Zastosowanie probiotyków w chorobach przewodu pokarmowego według aktualnych wytycznych

Use of probiotics in gastrointestinal disorders according to current guidelines

Summary: The gut microbiome plays an important role in gastrointestinal health and disease, and probiotics represent a promising modality for therapeutic intervention. The American Gastroenterological Association published new recommendations for probiotics use in gastrointestinal disorders in 2020. Current evidence suggests that the use of certain probiotic strains or probiotic strain combinations may prevent C. difficile infections in adults and children, be effective in the treatment of pouchitis and may prevent the development of NEC among preterm infants less than 37 weeksʼ gestational age.
Keywords: probiotics, Clostridioides difficile, pouchitis, NEC
Słowa kluczowe: probiotyki, Clostridioides difficile, pouchitis, NEC

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie rolą mikrobioty jelitowej i jej wpływem na zdrowie człowieka oraz potencjalnym udziałem w etiopatogenezie różnych chorób. Wywołało to wielki entuzjazm oraz popularność stosowania probiotyków i w efekcie spowodowało rozwój przemysłu na świecie z produkcją o wartości wielu miliardów dolarów. Ze względu na to, że probiotyki nie są uznane za leki, ich produkcja nie podlega ściśle unormowanym regulacjom prawnym, które by im towarzyszyły, gdyby otrzymały status leku. Wywołuje to wiele problemów, a ponadto brakuje jasnych dowodów na ich potencjalną skuteczność kliniczną. Z tego powodu w połowie 2020 r. Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologiczne (American Gastroenterological Association, AGA) wydało obiektywne rekomendacje co do właściwego stosowania i wskazań potwierdzonych w badaniach klinicznych dotyczących podawania probiotyków w ramach prewencji i leczenia chorób przewodu pokarmowego. Szczególnie podkreślono fakt szczepozależności probiotyków, czyli korzyści płynące z zastosowania probiotyków związane są z konkretnymi szczepami, a nie z gatunkiem bądź rodzajem mikroorganizmu (1). Należy zaznaczyć, że publikowane wytyczne różnią się od siebie w zależności, które towarzystwo na-ukowe je przygotowało. W ramach tego artykułu skupiono się głównie na najnowszych wytycznych przygotowanych przez AGA oraz uzupełniono je rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (PTG-E) (2,3).

Zdjęcie: Pixabay

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz