Czytelnia on-line

W gabinecie lekarza rodzinnego Terapia 2023, 4 ( 423 ) :  16  -  19

Ebastyna - nowy lek przeciwhistaminowy w leczeniu ANN i pokrzywki

Ebastine - a novel antihistamine in allergic rhinitis and urticaria treatment

Summary: Allergic rhinitis treatment comprises many approaches. From the variety of medications patients usually tend to choose fast-acting, effective, easy to use and safe treatment. In this short review we are focused on novel antihistamine on polish pharma market - ebastine in 10 and 20 mg dose available in self-dissolving tablet. We described the clinical trials, where ebastine was used treatment of allergic rhinitis and urticaria. We also mentioned safety data and patient adherence to the ebastine treatment. Therefore, ebastine seems to be worth choosing medication in allergic rhinitis and chronic urticaria.
Keywords: allergic rhinitis, urticaria, ebastine
Słowa kluczowe: nieżyt nosa, pokrzywka, ebastyna

Leczenie alergicznego nieżytu nosa (ANN) wydaje się stosunkowo proste. Zalecenia Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) 2020 dość jasno formułują zakres możliwych terapeutyków, bez preferencji wyboru (1). Niemniej jednak, jak nasi czytelnicy wiedzą z doświadczenia, nie zawsze typowo zarejestrowana do leczenia ANN dawka leku przeciwhistaminowego jest wystarczająca. Co w takiej sytuacji robi pacjent? Nie, nie idzie do lekarza rodzinnego czy alergologa, aby ten do aktualnie stosowanego leczenia dołączył, zgodnie z zaleceniami ARIA, drugi lek, zwykle o innym mechanizmie działania. Po prostu zażywa dwie tabletki leku przyjmowanego do tej pory. Co ciekawe, w przypadku prawie wszystkich leków przeciwhistaminowych postępowanie to jest niezgodne z charakterystyką produktu leczniczego (ChPL). Wszystkie leki przeciwhistaminowe, poza jednym, są zarejestrowane do leczenia ANN w jednej dawce dla dorosłych. Nie ma więc możliwości zwiększenia dawki. Jedyny lek zarejestrowany w dwóch dawkach do leczenia ANN to ebastyna. Do dyspozycji mamy 10 mg i 20 mg ebastyny. Jest to ciekawy, nowy na polskim rynku lek przeciwhistaminowy.

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz