Medycyna bólu Terapia 2023, 6 ( 425 ) : 62 - 70
Rola witaminy D3 u chorych z bólem przewlekłym
The role of vitamin D3 in chronic pain patients
Rola witaminy D w organizmie nie ogranicza się tylko do działania kalcemicznego, poprzez działanie receptorowe w wielu tkankach witamina D ma wpływ na szereg innych procesów ogólnoustrojowych, w tym na procesy nocycepcji, czyli powstawania i kontroli bólu.
Ból przewlekły u ludzi ma złożoną etiopatogenezę, z zaangażowaniem mechanizmów receptorowych, zapalnych, neuropatycznych oraz nocyplastycznych, dlatego w klinice konieczne jest podejście multimodalne. Wciąż identyfikowane są nowe czynniki mające wpływ na ryzyko i etiopatogenezę bólu przewlekłego, w tym witamina D, co stwarza nowe możliwości leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego.
Dobrze udokumentowany jest związek między niskim poziomem witaminy D a bólem spowodowanym osteomalacją u ludzi. Niedobór witaminy D powiązany jest również m.in. z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami sercowo-naczyniowymi i nowotworami (1). Niektóre z badań sugerują nawet zmniejszoną śmiertelność u ludzi w związku z suplementacją witaminą D (2,3).
Wciąż jednak nie wykazano bezpośredniego związku między niedoborem witaminy D a przewlekłym bólem oraz odwrotnej przyczynowości, a także wyraźnych korzyści z leczenia witaminą D u chorych z bólem przewlekłym.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz