Czytelnia on-line

Nefrologia i transplantologia Terapia 2024, 1 ( 432 ) :  76  -  80

Cukrzyca u pacjentów po transplantacji nerki

Diabetes in kidney transplant patients

Summary: Kidney transplantation is the best treatment of end-stage renal failure. Kidney transplant recipients have suffered from many complications due to disease itself and due to immunosuppressive therapy. Posttransplant diabetes mellitus (PTDM) is one of them. The prevalence increases within the time after transplantation. Immunosuppressive drugs such as tacrolimus, cyclosporine, sirolimus, and steroids are also diabetogenic. Treatment of PTDM follows the rules for type 2 DM. Renal functions should be assessed to adjust the dose of hypoglycemic drugs accordingly, to withdraw to not to introduce the certain drugs. Modification of immunosuppression is another option.
Keywords: posttransplant diabetes, PTDM, immunosuppression
Słowa kluczowe: cukrzyca potransplantacyjna, immunosupresja

Przeszczepienie nerki jest obecnie najlepszym sposobem leczenia schyłkowej niewydolności nerek, jednak – tak jak wszystkie metody terapii – wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Pacjenci po transplantacji nerek są narażeni na liczne powikłania wynikające zarówno z choroby zasadniczej, jak i ze stosowanej terapii. Jednym z nich jest cukrzyca. Stanowi ona jedno z częstszych, a zarazem najpoważniejszych powikłań, znacznie pogarszających komfort życia pacjenta i przeżywalność, zwiększających liczbę incydentów sercowo-naczyniowych, powodujących szybszy zgon i niosących ze sobą wszelkie inne następstwa wynikające z cukrzycy. U pacjentów po transplantacji nerki można się spotkać z 2 postaciami cukrzycy. Pacjent może chorować na cukrzycę od wielu lat (cukrzycowa choroba nerek jest najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek) i otrzymać przeszczep samej nerki lub nerki z trzustką. Drugą sytuacją jest rozwinięcie się cukrzycy po raz pierwszy po przeszczepieniu nerki.

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz