Medycyna rodzinna Terapia 2024, 6 ( 437 ) : 52 - 58
Choroba refluksowa przełyku – przegląd najnowszych wytycznych dotyczących diagnostyki i postępowania
Gastroesophageal reflux disease – a review of the latest diagnostic and management guidelines
Choroba refluksowa przełyku (GERD) jest spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym i charakteryzuje się występowaniem typowych dolegliwości pogarszających jakość życia chorego, czemu może towarzyszyć uszkodzenie błony śluzowej przełyku (1).
GERD występuje na całym świecie w różnych grupach wiekowych. Ze względu na epidemiologię stanowi istotny problem diagnostyczny i leczniczy. GERD dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. W populacji pediatrycznej występuje u 26,9% niemowląt i 10,1% dzieci powyżej 10. r.ż. (2). W Polsce na GERD cierpi 35,5% dorosłych zgłaszających objawy ze strony przewodu pokarmowego (3), a w Stanach Zjednoczonych GERD stanowi najczęstszą chorobę przewodu pokarmowego. Czynnikami ryzyka są płeć męska, rasa biała, otyłość brzuszna, palenie i żucie tytoniu (4). Nasilenie objawów jest zróżnicowane. Wielu pacjentów, z łagodnymi dolegliwościami, które nie ograniczają ich codziennego funkcjonowania, nie zgłasza się do lekarza i nie podejmuje diagnostyki. Wiąże się to z niedoszacowaniem realnej liczby chorych w badaniach epidemiologicznych.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz