Choroby kardiometaboliczne Terapia 2024, 7 ( 438 ) : 22 - 29
Personalizacja leczenia – niedoceniany aspekt terapii choroby otyłościowej
Personalization of treatment – an underestimated aspect of obesity disease therapy
Otyłość to przewlekła choroba, która dotyka około 20% dorosłych Polaków, powodując nie tylko skrócenie oczekiwanego czasu życia, ale i pogorszenie jego jakości. Przyczyną tego stanu rzeczy są związane z otyłością powikłania, które mogą dotyczyć praktycznie każdego narządu i układu w ciele człowieka. Dlatego celem leczenia chorych z otyłością jest poprawa jakości i wydłużenie ich życia poprzez zapobieganie rozwojowi i postępowi powikłań, a środkiem do osiągnięcia tego celu jest redukcja masy ciała (1).
Ostatnie lata przyniosły znaczący postęp w strategiach terapeutycznych ukierunkowanych na leczenie otyłości, przede wszystkim poprzez rozwój farmakoterapii. Tym niemniej, lecząc chorych z otyłością nadal napotykamy szereg trudności i wciąż niezadowalająca liczba pacjentów osiąga pożądane cele terapeutyczne. Nieuwzględnienie mechanizmów prowadzących do rozwoju nadmiernej masy ciała wydaje się jedną z kluczowych przyczyn niepowodzeń w leczeniu choroby otyłościowej.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz