Czytelnia on-line

Nefrologia i transplantologia Terapia 2019, 2 ( 373 ) :  40  -  45

Telemedycyna w nefrologii

Telemedicine in nephrology

Summary: Telemedicine and remote monitoring are increasingly used in the care of patients with many chronic diseases. Some recently published data indicate the benefits and acceptance of telemedicine in the care of patients with chronic kidney disease, especially those treated with dialysis at home. The paper presents the potential benefits and barriers to the implementation of telemedicine in nephrology.
Keywords: telemedicine, telenephrology, remote monitoring, home dialysis, videodialysis
Słowa kluczowe: telemedycyna, telenefrologia, zdalny monitoring, dializa domowa, wideodializa

Telemedycyna to szerokie pojęcie oznaczające dostarczanie na odległość, za pomocą technologii telekomunikacyjnych, usług i informacji związanych ze zdrowiem. Dzięki postępowi technologicznemu zmniejszyły się bariery związane z odległością czy stanem medycznym pacjenta. Pacjenci mogą płynnie, często w czasie rzeczywistym, współpracować z zespołem leczącym, przekazując zarówno aktywnie, jak i pasywnie kluczowe dane dotyczące ich stanu klinicznego oraz parametrów leczenia (1). Technologie te mogą być tak proste jak rozmowa w czasie wideokonferencji lub tak wyrafinowane jak bezpośrednia transmisja parametrów klinicznych (np. ciśnienia tętniczego, czynności serca) czy parametrów leczenia (np. alarmy w urządzeniu do dializy automatycznej). Komunikacja może być nawet uzupełniona badaniem fizykalnym za pomocą takich narzędzi, jak elektroniczne stetoskopy. Dzięki temu zespół leczący może zdalnie zarządzać leczeniem i modyfikować je w celu uniknięcia powikłań lub dekompensacji stanu pacjenta. Odpowiednia interwencja daje szansę nie tylko na zmniejszenie częstości hospitalizacji, lecz także na indywidualizację leczenia i optymalizację jego wyników (2–4).

Zdjęcie: Photogenica

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz