Czytelnia on-line

Pediatria Terapia 2018, 11 ( 370 ) :  61  -  66

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój alergii u dzieci – co na razie wiadomo?

The impact of air pollution on the development of allergies in children – what do we know so far?

Summary: Air pollutants have been documented to be associated with a wide variety of adverse health impacts. Research has shown that significant and prolonged exposure to airborne contaminants is a contributing factor to the development of lung cancer, chronic obstructive pulmonary disease, pulmonary embolism and allergic diseases. The latter particularly concerns children. Data obtained from numerous scientific studies suggest that air pollutants may contribute to the development and incidence of allergic diseases such as atopic dermatitis (AD), allergic rhinitis (AR), asthma or food allergies. These data explain to a large extent the observed upward trend in the incidence of allergic diseases in the pediatric population over the last decades.
Keywords: air pollution, children, allergy, asthma, smog
Słowa kluczowe: zanieczyszczenie powietrza, dzieci, alergie, astma, smog

Astma i inne alergiczne choroby układu oddechowego są najczęściej występującymi schorzeniami przewlekłymi wśród dzieci. W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowano stale rosnący trend zapadalności na alergiczne choroby w populacji najmłodszych pacjentów (1). Na podstawie badania ECAP szacuje się, że w Polsce na astmę choruje 4 mln osób i jest to najczęstsze schorzenie przewlekłe dzieci i osób do 30. roku życia (2). Nieobecność w szkole czy ograniczenie codziennych aktywności i możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu w porównaniu z rówieśnikami to główne negatywne skutki astmy zgłaszane przez młodych pacjentów. W ciągu ostatnich 40 lat zapadalność na astmę i inne choroby alergiczne wzrosła i ta zwyżkowa tendencja nadal się utrzymuje (3). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktualnie na świecie jest co najmniej 300 mln ludzi z rozpoznaną astmą i ponad 400 mln ze zdiagnozowanym alergicznym nieżytem nosa (ANN). Prognozuje się, iż do 2050 r. połowa populacji ziemskiej będzie mieć co najmniej jedną zdiagnozowaną chorobę alergiczną (4).

Zdjęcie: Photogenica.

Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.

Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.

Inne prace autorów:

Dodaj komentarz