Medycyna rodzinna Terapia 2018, 7 ( 366 ) : 36 - 41
Niedobór witaminy B1 – objawy i leczenie
B1 vitamin deficiency symptoms and treatment
Historia witaminy B1 jest bezpośrednio związana z odkryciem witamin jako takich. Choroba beri-beri występowała powszechnie w Azji, wśród ubogich społeczności, dla których podstawą diety był oczyszczony ryż. W 1897 r. holenderski lekarz Christiaan Eijkman, pracując nad sposobami jej leczenia, stwierdził, iż jest ona spowodowana spożywaniem ryżu łuskanego, a jako skuteczne remedium zaproponował zastąpienie go ryżem pełnoziarnistym lub otrębami ryżowymi (Nagroda Nobla w 1929 r.). Następnie w latach 1911–1912 polski biochemik Kazimierz Funk wyodrębnił z otrąb ryżowych substancję, która przeciwdziałała objawom choroby. Była ona niejednorodna chemicznie i zawierała grupę aminową. Nazwał ją aminą życia – witaminą; obecnie terminem tym określamy wszystkie niezbędne drobnocząsteczkowe związki organiczne, które nie są syntetyzowane de novo, lecz muszą zostać pozyskane z pożywieniem lub w wyniku symbiozy z mikroorganizmami. Ostatecznie w roku 1936 Robert Runnels Williams określił wzór strukturalny witaminy B1, opracował metodę jej syntezy i zaproponował nazwę tiamina, odzwierciedlającą obecność zarówno siarki, jak i grupy aminowej w cząsteczce.
Tiamina należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, to jednak współcześnie dysponujemy także benfotiaminą – jej syntetyczną pochodną, która jest rozpuszczalna w tłuszczach. Benfotiaminę cechuje w związku z tym 3,5-krotnie lepsze wchłanianie z przewodu pokarmowego, wyższa biodostępność, która wynosi 25%, oraz 2–3-krotnie wyższe stężenie maksymalne w surowicy.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz