Alergologia Terapia 2023, 5 ( 424 ) : 52 - 60
Alergiczny nieżyt nosa - krótki przegląd najnowszych wytycznych i dotychczasowej wiedzy
Allergic rhinitis – short review of the newest guidelines and current knowledge
Alergiczny nieżyt nosa (ANN) jest najczęściej diagnozowaną chorobą alergiczną w Polsce – zgodnie z danymi z 2014 roku (ostatnie opublikowane badanie populacyjne w Polsce), ANN rozpoznano u ok. 30% dorosłych respondentów (1). W związku z różnymi metodami diagnostycznymi używanymi na świecie, a także sezonowością ANN, nie jest łatwo określić jednoznacznie częstość występowania tej choroby. Uznaje się, że prawdopodobieństwo jej rozpoznania zwiększa się wraz z wiekiem pacjentów i ulega stabilizacji w grupie młodych dorosłych (2). Zwraca się uwagę na wpływ warunków geograficznych i zmian klimatu na powszechność występowania ANN, a problem ten jest obecnie tematem szerokich badań (3).
Wszystkie te czynniki powodują, że w różnych grupach pacjentów na świecie częstość występowania ANN zawiera się od 5% do 50% (4). Według najnowszych opracowań, uważa się, że około 1/4 populacji Europy choruje na ANN (2). Najbardziej typowymi objawami ANN są kichanie, wodnisty katar, świąd i blokada nosa, które wynikają z obrzęku błony śluzowej i jej przekrwienia, obserwowanego w badaniu fizykalnym. Co ważne, duża grupa pacjentów prezentuje także objawy alergicznego zapalenia spojówek, kaszel, świąd podniebienia i uczucie zatkania uszu (5).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz