Nefrologia i transplantologia Terapia 2019, 2 ( 373 ) : 52 - 54
Złożone preparaty hipotensyjne w leczeniu nadciśnienia w przewlekłej chorobie nerek: tak czy nie? Co mówią najnowsze wytyczne?
Combination hypotensive therapyin chronic kidney disease accordingto the newest guidelines
Nadciśnienie tętnicze (NT) występuje aż u 80–85% chorych z przewlekłą chorobą nerek (PChN), co obliguje nas do traktowania każdego chorego z przewlekłą chorobą nerek jako osoby z nadciśnieniem tętniczym lub obciążonej bardzo dużym ryzykiem jego rozwoju. Pomiary ciśnienia tętniczego w tej populacji powinny być nieodzowną częścią każdorazowego badania przedmiotowego. Jest to o tyle ważne, że nadciśnienie tętnicze u osób z PChN jest istotnym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka progresji samej choroby nerek oraz częstości występowania epizodów sercowo-naczyniowych i zgonu. Wczesne wykrycie NT i odpowiednie kontrolowanie jego wartości powinno stanowić standard opieki nad chorym z PChN. Kontrolę wartości ciśnienia tętniczego osiąga się głównie dzięki stosowaniu odpowiednio dobranych leków hipotensyjnych oraz oczywiście dobrej współpracy z chorym.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz