Alergologia Terapia 2024, 4 ( 435 ) : 24 - 29
Tezepelumab, przeciwciało anty-TSLP w leczeniu astmy ciężkiej – aktualizacja doniesień
Tezepelumab, an anti-TSLP antibody in the treatment of severe asthma – update on reports
Od momentu pojawienia się leków biologicznych w postaci przeciwciał monoklonalnych, leczenie astmy ciężkiej przeszło niewątpliwą rewolucję. Pacjenci dotknięci najbardziej ciężkimi przypadkami tej choroby mogą obecnie korzystać z nowoczesnych preparatów, które znacznie poprawiają kontrolę objawów choroby oraz jakość życia. Na polskim rynku dostępne są cztery przeciwciała: omalizumab (anty-IgE), mepolizumab (anty-IL-5), benralizumab (anty-IL5R) oraz dupilumab (anty-IL-4/IL-13), wszystkie refundowane w ramach programu lekowego B.44 (1,2).
Skuteczność tych leków została wielokrotnie potwierdzona w badaniach klinicznych i obserwacyjnych. Mimo szerokiego zakresu działania immunomodulacyjnego, ich profil bezpieczeństwa pozwala uznać je za leki bezpieczne. Niemniej jednak, ze względu na zróżnicowaną odpowiedź kliniczną na terapię biologiczną oraz różnorodność fenotypów astmy, niektórzy pacjenci z ciężką postacią choroby nadal mogą nie osiągać zadowalającej poprawy i oczekiwanych efektów klinicznych. Z tego powodu trwają prace nad nowymi terapiami w tej dziedzinie, a na horyzoncie pojawiają się nowe opcje terapeutyczne (3,4).
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz