Nadciśnienie tętnicze Terapia 2018, 8 ( 367 ) : 67 - 72
Między Scyllą a Charybdą – leczenie nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym i bardzo podeszłym – bardziej czy mniej intensywnie?
Between Scylla and Charybdis: treatment of hypertension in elderly and very elderly patients - more or less intensive?
Najnowsze wytyczne European Society of Cardiology i European Society of Hypertension (ESC/ESH) wprowadziły szereg zmian w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Objęły one m.in. pacjentów w wieku podeszłym i bardzo podeszłym. Jedną z najważniejszych zmian jest obniżenie wartości docelowych ciśnienia tętniczego w tej grupie chorych (1).
Terapia nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym przypomina „żeglowanie między Scyllą a Charybdą”, z jednej strony konieczna jest ścisła kontrola ciśnienia tętniczego, a z drugiej chorzy w czasie terapii narażeni są na potencjalne niebezpieczeństwa wynikające ze zbyt niskich wartości ciśnienia tętniczego jak hipotonia czy pogorszenie funkcji nerek. Uważny lekarz praktyk musi więc znaleźć tzw. złoty środek, by zapewnić choremu „maksimum” protekcji sercowo-naczyniowej, jednocześnie bezpiecznie żeglując pomiędzy Scyllą a Charybdą zdarzeń niepożądanych.
Zaloguj się i przeczytaj bezpłatnie całą treść artykułu.
Nie masz jeszcze konta dostępowego?
Zarejestruj się bezpłatnie, a otrzymasz:
* dostęp do wszystkich doniesień oraz pełnych tekstów artykułów naukowych w naszej Czytelni,
* prawo do bezpłatnego otrzymywania newslettera "Aktualności TERAPIA" z przeglądem interesujących i przydatnych wiadomości ze świata medycyny oraz systemu ochrony zdrowia w Polsce i na świecie,
* możliwość komentowania bieżących wydarzeń oraz udziału w ciekawych quizach i konkursach.
Zapraszamy serdecznie, dołącz do naszej społeczności.
Dodaj komentarz